BKT prezintă povestea BKT
Utilajele și lumea

BKT prezintă povestea BKT

Timp de lectură (minute):4

În articolul de astăzi, descoperiți călătoria captivantă a BKT, în timp ce domnul Arvind Poddar dezvăluie povestea autentică a acestui brand apreciat la nivel mondial. Explorați managementul său unic condus de familie, un atu de durată încă de la început. Un interviu exclusiv pe care nu îl puteți rata!

 Domnul Arvind Poddar, Președinte și Director General al Balkrishna Industries Ltd. 

 

Dle Poddar, ne puteți spune câte ceva despre istoria BKT și a cui a fost ideea de a intra în domeniul anvelopelor, mai exact în cel al anvelopelor pentru vehicule de teren?

 

Călătoria BKT a început în 1988 în Aurangabad, în vestul Indiei, când tatăl meu, regretatul domn Mahabirprasad Poddar, și fratele meu mai mare, domnul Suresh Poddar, au înființat compania pentru a produce anvelope de 2-3 roți pentru piața indiană. În 1991, ni s-a alăturat un alt membru al familiei, defunctul domn Pramod Poddar, vărul meu primar, care ne-a întărit și mai mult echipa cu expertiza sa valoroasă.

Pe măsură ce piața de anvelope pentru vehicule cu 2-3 roți devenea din ce în ce mai aglomerată, domnul Pramod Poddar a recunoscut o oportunitate promițătoare în domeniul internațional al anvelopelor pentru vehicule de teren (Off-Highway Tire - OHT). Ca o familie cu viziune de viitor, am luat decizia strategică de a ne muta treptat atenția de la 2-3 roți și de a ne concentra pe afacerea OHT. Ca urmare a succesului inițial, ne-am extins capacitatea de producție prin înființarea unei alte fabrici în Bhiwadi, în nordul Indiei, asigurând o aprovizionare constantă pentru a satisface cererea în continuă creștere. Cu toate acestea, în primul deceniu, creșterea noastră a fost limitată, deoarece ne-am concentrat pe stabilirea produselor noastre pe piață.

La închiderea anului fiscal 2006-2007, cifra noastră de afaceri a fost de 84 de milioane de euro (la cursul de schimb de astăzi). În 2007, am început o cale de transformare, schițând o nouă strategie cuprinzătoare care a pus accentul pe calitatea produselor și pe construirea mărcii. Această abordare dedicată ne-a propulsat să trecem pragul remarcabil de 1 miliard de euro cifră de afaceri în 2022, consolidându-ne poziția de forță excepțională în industrie.

Această realizare este o dovadă a angajamentului neabătut al echipei noastre și a conducerii vizionare a regretaților domnii Mahabirprasad Poddar, Suresh Poddar și Pramod Poddar. Mergând mai departe, rămânem concentrați pe depășirea limitelor inovației, pe furnizarea de produse de calitate superioară și pe marcarea unei căi de creștere și succes susținute.

 

Astăzi, călătoria noastră ne-a condus la o creștere remarcabilă și la numeroase realizări importante. Ne mândrim cu operarea a patru fabrici de anvelope de ultimă generație, dotate cu tehnologii avansate, alături de un centru de cercetare și dezvoltare dedicat și complet echipat, care include o pistă de testare internă. Această infrastructură ne permite să inovăm continuu și să oferim soluții de ultimă oră. Influența BKT se extinde în toate segmentele afacerii de anvelope Off-Highway, deservind diverse industrii și aplicații. Cu un portofoliu extins care cuprinde peste 3200 de SKU-uri, oferim cea mai largă gamă de anvelope specializate în aceste sectoare. Această gamă de produse ne permite să răspundem nevoilor și cerințelor unice ale clienților noștri, reafirmându-ne poziția de furnizor de top pe piața anvelopelor Off-Highway.

 

Aveți vreun alt brand sau vreo asociere cu vreo altă companie?

 

Nu, avem doar brandul BKT. În calitate de companie, menținem o concentrare singulară asupra propriului nostru brand și nu avem nicio asociere directă sau indirectă cu nicio altă companie sau brand. Dedicarea noastră constă exclusiv în construirea și promovarea brandului BKT, asigurându-ne că acesta reprezintă valorile noastre, calitatea și angajamentul față de excelență. Prin menținerea acestei exclusivități, ne putem canaliza toate eforturile și resursele pentru a îmbunătăți și extinde continuu prezența mărcii BKT pe piață, fără nicio distragere a atenției sau diluare a identității noastre.

 

Domnule Poddar, transparența față de părțile interesate este unul dintre pilonii care vă caracterizează istoria: de aici provine leadershipul dumneavoastră incontestabil?

 

Suntem extrem de mândri de succesul pe care BKT l-a obținut ca marcă internațională în sectorul anvelopelor Off-Highway, datorită unei serii de caracteristici distinctive. Printre acestea, un management financiar solid reprezintă, fără îndoială, unul dintre factorii care ne-au permis să atingem acest obiectiv, oferindu-ne posibilitatea de a investi constant în creștere comprehensivă și inovație tehnologică. Acest lucru este demonstrat și de recenta deschidere a fabricii din Bhuj pentru peste 100 de jurnaliști din întreaga lume, care servește drept exemplu clar al transparenței și consecvenței noastre în tot ceea ce afirmăm, gata să ne angajăm în discuții și să dăm curs fiecărei declarații.

 

Cum poate o corporație multinațională atât de mare ca a dumneavoastră să fie aproape de oameni? Ce valoare atribuiți responsabilității sociale corporative?

 

Cultura corporativă a BKT reprezintă ADN-ul nostru și ghidează fiecare activitate și decizie strategică, oferindu-ne o busolă etică care ne îndreaptă spre atingerea obiectivelor noastre. Creăm un mediu de lucru motivant și atractiv pentru toți angajații noștri, deoarece recunoaștem că fiecare individ este parte integrantă a succesului companiei. În plus, ne angajăm ferm să reducem impactul activităților de producție asupra mediului și să îmbunătățim sănătatea și siguranța angajaților noștri.

 

Pentru a realiza acest lucru, am implementat o serie de politici și practici sustenabile ale companiei, inclusiv utilizarea energiei regenerabile în fabricile noastre și reducerea emisiilor de CO2. Credem cu tărie că sustenabilitatea este o responsabilitate socială importantă pentru fiecare companie și suntem dedicați să ne facem partea noastră pentru a contribui la un viitor mai bun pentru planeta noastră. În plus, lucrăm în mod activ la dezvoltarea unor anvelope din ce în ce mai durabile, care pot oferi performanțe ridicate fără a compromite mediul înconjurător. Sustenabilitatea este o componentă fundamentală a misiunii companiei noastre și vom continua să investim în soluții inovatoare pentru a promova o lume mai ecologică și mai sustenabilă.

 

Așadar, care este cheia succesului unui brand ca al dumneavoastră? Cum reușiți să vă mențineți o prezență atât de puternică la nivel mondial pentru o perioadă atât de lungă de timp?

 

BKT este o marcă de succes în industria anvelopelor Off-Highway, inclusiv datorită prezenței sale puternice la nivel mondial în canalul OEM, precum și pe piața de piese de schimb, unde tratăm cu distribuitori parteneri în peste 160 de țări. Această acoperire extinsă a pieței, combinată cu calitatea produselor și serviciilor noastre, ne-a permis să ne câștigăm o reputație prin excelență în industrie. Comunicarea noastră eficientă și transparentă cu clienții noștri susține și mai mult această reputație. Deși există alte mărci indiene care pretind că au aceeași calitate ca și produsele noastre, faptele demonstrează că BKT este cu adevărat unică. Suntem încrezători că clienții noștri finali și distribuitorii de anvelope care lucrează cu gama BKT recunosc superioritatea noastră în ceea ce privește calitatea și performanța, care vorbesc de la sine. Loialitatea clienților noștri și alegerea lor de a se baza pe noi pentru nevoile lor în materie de anvelope Off-Highway sunt o dovadă a succesului nostru. 

Simpla origine geografică a unei companii nu conferă în mod inerent o calitate identică a produselor sau nu asigură rezultate rapide, așa cum unele mărci pot încerca să insinueze sau să obțină. Ascensiunea oricărei mărci, inclusiv a BKT, necesită ani de dedicare neobosită, eforturi hotărâte și angajament față de excelență. Ne străduim cu perseverență să ne extindem portofoliul, nu numai în ceea ce privește produsele de calitate superioară, ci și în ceea ce privește amploarea și caracterul durabil al ofertelor noastre. Urmărirea excelenței nu cunoaște limite, deoarece ne străduim în permanență să depășim reperele anterioare și să ne ridicăm standardele industriei.


Unele mărci mai noi pretind că au aceeași calitate ca BKT și prețuri mult mai mici. Cum reacționați la acest lucru?

 

Pentru a fabrica o anvelopă de cea mai bună calitate, este necesară o atenție meticuloasă la fiecare fațetă a creării acesteia, începând cu aprovizionarea cu materii prime de calitate superioară, crearea unei infrastructuri de producție de ultimă generație și punerea în aplicare a unor controale stricte ale calității în timpul procesului. În plus, o echipă excepțională de persoane calificate joacă un rol indispensabil în urmărirea excelenței în fabricarea anvelopelor. Având în vedere cele de mai sus, devine evident că furnizarea pe piață a unui astfel de nivel de calitate echivalent, dar la un preț mai mic, nu este o propunere sustenabilă, deoarece ar însemna să facem compromisuri în privința acestor elemente cruciale care contribuie la calitatea și performanța de neegalat a produselor noastre.

 

Cum poate cineva să fie sigur de avantajul său competitiv, mai ales pe o piață în schimbare rapidă?

 

Pentru a menține un avantaj competitiv pe o piață în continuă evoluție, calitatea produselor BKT reprezintă doar o fațetă a abordării noastre ca marcă premium. Dedicarea noastră pentru inovație este un element fundamental care ne diferențiază de o multitudine de alte mărci. Cu toate acestea, nu ne limităm doar la a oferi produse de înaltă calitate; ne străduim, de asemenea, să adoptăm strategii de marketing superioare. De-a lungul anilor, am dezvoltat strategii care au ca scop nu numai creșterea gradului de conștientizare a mărcii BKT, ci și crearea unei experiențe captivante pentru clienții noștri. Prin participarea la târguri comerciale și evenimente din industrie, campanii publicitare, sponsorizări sportive și alte inițiative specifice, poziționăm în mod constant BKT ca lider în industrie și ne consolidăm reputația.

 

Privind spre viitor, vom continua să investim în cercetare și dezvoltare, în tehnologii de ultimă generație și în strategii de marketing de impact. Suntem hotărâți să depășim în mod continuu așteptările clienților noștri și să ne consolidăm poziția de lider în industria anvelopelor Off-Highway. Scopul nostru este de a oferi o soluție completă care să depășească simplele așteptări, reafirmându-ne poziția de referință incontestabilă în domeniu.

 

A domina un sector de piață înseamnă a avea strategii câștigătoare sau pur și simplu a fi cel mai puternic? V-ați gândit vreodată să creați sub-branduri pentru a vă asigura o cotă de piață mai mare?

 

Această întrebare îmi oferă ocazia de a aborda o chestiune importantă. Am auzit zvonuri și am aflat prin interviuri despre mărci care, în ciuda eforturilor lor, încearcă să se asocieze cu BKT fără a avea nicio legătură cu noi.

De-a lungul călătoriei noastre, nu am simțit niciodată nevoia să ne comparăm cu alții, nici măcar în trecutul îndepărtat. Știm cine suntem, care ne sunt rădăcinile și am fost întotdeauna clari în ceea ce privește obiectivele noastre, rămânând fideli drumului nostru fără abateri. Cu resursele noastre neclintite, am făcut fiecare pas necesar, privind mereu înainte. Atunci când ești conștient de propria identitate, natură și scop, nu mai este nevoie să te uiți la alții sau, chiar mai rău, să îi menționezi constant.

Firea noastră de gentleman se reflectă în abordarea noastră în lumea afacerilor, deoarece purtăm întotdeauna valori de calm și responsabilitate. Cu toate acestea, nu tolerăm utilizarea mărcii noastre ca momeală pentru a atrage atenția sau pentru a câștiga credibilitatea care ar trebui să fie câștigată prin acțiuni concrete și prin demonstrarea unei valori reale.

Credem cu tărie că diferența dintre ei și noi este semnificativă și de netăgăduit, atât în ceea ce privește calitatea produselor, cât și experiența și cunoștințele în domeniu. Vom continua să ne concentrăm pe misiunea noastră de a oferi clienților noștri soluții de înaltă calitate, menținându-ne poziția de lider în industrie și investind în cercetare și dezvoltare pentru a inova constant gama noastră de produse.

Partajare
Fiți primul care află despre noutățile din industria dumneavoastră!
Abonează-te la buletinul nostru informativ pentru a fi la curent cu universul BKT, inclusiv știri exclusive, produse în trend și povești BKT.
Găsiți anvelopa potrivită