RAPORTUL DE SUSTENABILITATE AL BKT ESTE PUBLICAT ACUM
Utilajele și lumea

RAPORTUL DE SUSTENABILITATE AL BKT ESTE PUBLICAT ACUM

Timp de lectură (minute):2
RAPORTUL DE SUSTENABILITATE AL BKT ESTE PUBLICAT ACUM
Utilajele și lumea

RAPORTUL DE SUSTENABILITATE AL BKT ESTE PUBLICAT ACUM

Timp de lectură (minute):2

BKT are o viziune de creștere responsabilă. Motto-ul nostru "Să creștem împreună" înseamnă nu numai incluziune, ci și administrarea mediului. Cu toate acestea, știm că acțiunile vorbesc mai tare decât cuvintele. Fiți alături de noi în timp ce parcurgem câteva dintre cele mai importante aspecte ale celui mai recent raport de sustenabilitate!

BKT are o viziune de creștere responsabilă. Motto-ul nostru "Să creștem împreună" înseamnă nu numai incluziune, ci și administrarea mediului. Cu toate acestea, știm că acțiunile vorbesc mai tare decât cuvintele. Punem în practică în mod activ această viziune și acest motto prin activități durabile: servind și protejând atât mediul nostru, cât și comunitățile noastre globale.

Dedicarea noastră pentru sustenabilitate a crescut din ce în ce mai mult în ultimii ani - și mult timp incă să mai continue misiunea noastră! La BKT, credem că este extrem de important să ne documentăm progresul nostru sustenabil. Prin urmare, am publicat recent raportul nostru anual de sustenabilitate, care detaliază progresele pe care le-am făcut în ultimii doi ani. Fiți alături de noi în timp ce trecem în revistă câteva dintre cele mai importante aspecte!

Descărcați Raportul de Sustenabilitate aici.

 

BKT: Războinici Ecologici

Misiunile noastre ecologice în 2021 și 2022 au inclus conservarea continuă a resurselor, utilizarea energiei verzi, reducerea deșeurilor și investiții substanțiale în alternative durabile. În articolul de astăzi, am dori să împărtășim câteva dintre progresele de care suntem cei mai mândri.

În primul rând, să explorăm utilizarea noastră de energie regenerabilă. Pe parcursul anilor 2020 și 2021, am redus consumul de energie neregenerabilă cu 16,38%. În ultimii ani, centralele noastre solare de la Bhuj și Chopanki au fost înfloritoare. Am urmărit cu vigilență strategia noastră durabilă în curs de desfășurare: să implementăm surse de energie eoliană și solară, formând în același timp mai multe proiecte ecologice la fabricile noastre. Desigur, ne propunem să progresăm și mai mult în viitor - cu obiectivul de a ne crește capacitatea solară de la 5 MW la 5,5 MW.

Vorbind despre proiectele noastre durabile, suntem deosebit de mândri de centurile noastre verzi. Am demarat proiecte de acoperire verde la fabricile noastre din Chopanki și Bhiwadi, însă în ultimii ani, fabrica noastră din Bhuj - care este, de asemenea, cea mai mare fabrică a noastră - și-a mărit semnificativ inițiativele ecologice. Recent, am plantat copaci, gazon și arbuști suplimentari la Bhuj, formând un nou habitat pe care multe specii pe cale de dispariție îl pot numi acum acasă. De asemenea, am reușit să plantăm 57.895 de copaci în interiorul fabricii din Bhuj și 43.059 de copaci în afara incintei -primiți pentru absorbția CO2! 

În cele din urmă, abia așteptăm să vă prezentăm fabrica noastră de negru de fum! Am menționat că suntem prima companie din industria noastră care își creează propriul negru de fum? Mai mult, instalația noastră de Carbon Black este un sistem 100% eficient din punct de vedere energetic, construit și setat pentru o pierdere de resurse zero - ceea ce o face una dintre cele mai sustenabile instalații de Carbon Black din lume!

 

BKT: Orientată spre Familie

La BKT, abordarea noastră centrată pe oameni se află în centrul a tot ceea ce facem. Fondatorul nostru, Mahabirprasad Poddar, a afirmat că "atunci când o persoană intră în organizația noastră, trebuie să se simtă fericit să vină la muncă; iar cand pleacă, trebuie să plece cu inima strânsă, așteptând să se întoarcă a doua zi cu mai mult entuziasm." Acest citat este încapsularea cheie a valorilor familiei sale, iar BKT a continuat să meargă pe urmele sale: chiar și după zeci de ani, aceste valori încă mai sunt valabile.

De exemplu, în 2021 și 2022 a continuat rata noastră record de joasa al rotației a personalului. De ce? Pentru că valorile noastre orientate spre familie stau la baza tuturor politicilor noastre și a relațiilor cu angajații. Am construit o cultură a respectului reciproc și a grijii autentice față de toți membrii familiei BKT, inclusiv față de comunitățile noastre locale, liderii și angajații noștri deopotrivă. Deci, cum demonstrăm acest lucru? Un exemplu important este concentrarea noastră intrinsecă pe Sănătate și Siguranță; bunăstarea angajaților noștri este prioritatea noastră și ne supunem unor evaluări riguroase ale tuturor operațiunilor pentru a ne asigura că acestea sunt 100% eficiente, fiabile și sigure. În plus, suntem pasionați de dezvoltarea talentelor. Nu numai că perfecționarea forței noastre de muncă este o parte esențială a priorităților noastre în materie de sănătate și siguranță, dar acest lucru ne permite, de asemenea, să cultivăm talentul echipei noastre. Derulăm numeroase programe de dezvoltare a talentelor, inclusiv "Campus to Corporate", care se adresează tinerelor minți strălucite de mâine.  Acest program aduce noi talente în fiecare an, peste 100 de tineri fiind introduși în toate funcțiile BKT, de la Tehnologie la Producție, și de la Inginerie la Comercial.

Familia BKT se întinde în numeroase colțuri ale lumii. Acest lucru evidențiază pasiunea noastră pentru incluziune și diversitate; familia noastră BKT multiculturală este bogată în perspective variate, colaborare și inspirație. În plus, ne asigurăm că fiecare dintre comunitățile noastre locale se simt parte din familie - și, prin urmare, bine îngrijiți. La 18 km de orașul Bhuj, Kutch, Gujarat, am construit un complex rezidențial modern pentru angajații fabricii din Bhuj. Această colonie îi menține pe angajații noștri aproape de centrul de producție, oferindu-le în același timp un cămin: o comunitate comună pe care să o prețuiască. În prezent, este populată de 420 de familii -dar urmează să se extindă în viitorul apropiat!

Pentru a descoperi mai multe despre realizările recente ale BKT în domeniul sustenabilității - și cât de departe intenționăm să ne înălțăm în viitor - citiți Raportul nostru de sustenabilitate în întregime.

 

 

Partajare
Fiți primul care află despre noutățile din industria dumneavoastră!
Abonează-te la buletinul nostru informativ pentru a fi la curent cu universul BKT, inclusiv știri exclusive, produse în trend și povești BKT.
Găsiți anvelopa potrivită