În Culisele Abordării "Glocal" de la BKT
Utilajele și lumea

În Culisele Abordării "Glocal" de la BKT

Timp de lectură (minute):4

Am parcurs un drum lung de la vânătorii-culegători. Vă puteți imagina căruțele cu cai încă fiind principala noastră sursă de transport? Ce s-ar întâmpla dacă nu am avea inspirația fraților Wright, care au făcut lumea mult mai mică peste noapte? În acest articol, vă prezentăm un rezumat al celor șapte vehicule care au schimbat lumea. Unele au deschis calea pentru alte inovații revoluționare, fără de care, pur și simplu, nu am putea imagina viața așa cum o știm.

Vremurile sunt aspre pentru mulți dintre noi și este minunat să vezi atât de mulți oameni care se unesc prin intermediul vremurilor turbulente. Este deosebit de inspirat să vedem aici, la BKT, unde spiritul comunitar a fost o parte integrantă a valorilor noastre de bază încă de la începuturile noastre umile.

 

Valorile BKT au fost întotdeauna să creștem împreună, să fim membri pozitivi ai societății și să avem multă grijă de comunitățile glocale și de angajați. Comunitățile pe care le prețuim sunt fundația creșterii noastre; dacă acestea nu sunt înfloritoare, sincer, nici noi nu suntem!

Arvind Poddar, președinte și director general al BKT, spune: "Obiectivul principal al BKT filozofia BKT constă în grija și preocuparea sa pentru toate părțile interesate. Acest lucru se reflectă în motto-ul 'sharing is caring' (a împărtăși înseamnă a avea grijă de ceilalți) - motivul pentru care am crescut împreună atât de mult timp." Părțile interesate sunt toți cei care sunt implicați sau beneficiază de BKT: de la comunitățile locale, angajați, investitori, clienți și mulți alții.

 

Abordarea Glocal a BKT

Abordarea Glocal a BKT este parte integrantă a operațiunilor noastre zilnice și a strategiei noastre de creștere. Glocal urmărește să conteste conotațiile restrictive și negative ale globalizării. Glocal este un adjectiv: pentru întreprinderile "care reflectă sau se caracterizează atât prin localitate, cât și prin globalitate considerații locale și globale". BKT întruchipează cu adevărat abordarea glocal cu "gândește la scară mare, acționează la nivel local". Ea joacă un rol esențial în activitățile noastre de responsabilitate socială corporativă (CSR).

Responsabilitatea socială corporativă este o formă de autoreglementare a afacerilor pe care întreprinderile ar trebui să o respecte pentru a contribui la obiectivele comunității în care compania își desfășoară activitatea. Aceasta poate fi realizată prin metode de filantropie, activism pozitiv nedistructiv sau comportament caritabil.

Celebrăm cultura și ne dorim ca aceasta să prospere. India, de exemplu, este recunoscută pentru cultura sa vibrantă; nu am dori să o vedem dispărând și același lucru se poate spune și despre țările în care operăm.

 

Sponsorizări și Acțiuni de Sensibilizare a Comunității

O evoluție foarte recentă în cadrul abordării noastre glocal este sponsorizarea noastră a organizației The United Rugby Championships (URC). Pentru a afla mai multe, citiți articolul nostru complet aici. Sportul  întotdeauna a adus comunitățile împreună, lăsând în același timp diferențele deoparte. Iar pasiunea BKT pentru acest sport este foarte bine cunoscută - așa că nu am putea fi mai încântați!

Sponsorizarea va dura până în 2025 și va fi recunoscută ca fiind "BKT United Rugby Championship" în emisfera nordică. Sponsorizarea își propune să ajute BKT prin continuarea îmbunătățirii abordării glocal, expunându-ne la piețele locale, reflectând în același timp valorile de bază ale BKT - și, important, reunind fanii sportului!

 

Sustenabilitate

Un alt aspect al abordării noastre pozitive de CSR și al abordării glocal este reprezentat de inițiativele de sustenabilitate ale BKT.Sustenabilitatea a fost în prim-planul obiectivelor noastre încă de la început, iar multiplele premii validează și mai mult acest lucru. Aceste valori s-au întins pe parcursul a zeci de ani: pur și simplu să privim si să avem grijă de oamenii noștri și de mediul în care trăiesc.

Știați că primul nostru parc eolian a fost instalat în 2004? Și continuăm să rămânem în frunte în fața curbei. Prin cercetări frecvente și progrese tehnologice, continuăm în mod constant  strategiile pentru a putea fi mai buni și a lăsa o casă confortabilă pentru copiii noștri și pentru generații viitoare de fermieri.

Sustenabilitatea îi implică pe toți de pe această planetă, bogați și săraci, nu doar pe noi și pe părțile interesate. În mod colectiv, la BKT, ne asigurăm că toți angajații sunt instruiți în mod specializat, și că ne proiectăm anvelopele în mod responsabil și sustenabil. Totul începe cu selectarea materiilor prime, cum ar fi componentele reciclate, și asigurarea faptului că toate operațiunile și procesele funcționează armonios cu inovațiile durabile, gestionarea eficientă a materialelor și tehnologii curate.

În plus, BKT se concentrează pe eforturile de conservare și pe reducerea emisiilor și a deșeurilor. Anvelopele noastre  cu design robust - plus comunicarea noastră clară a scopului fiecărui design și cum să le folosim corect - toate acestea măresc în mod esențial ciclul de viață al produselor noastre. Fiți atenți la cea mai nouă campanie de sustenabilitate a noastră "Leaf. Our Energy'. Aceasta continuă să comunice în continuare faptul că nu există viitor fără evoluții în materie de sustenabilitate. Vedeți reclama aici.

 

Alte câteva elemente cheie ale sustenabilității includ:

● Am înființat centrala noastră de energie solară de la Chopanki în 2017.

● Comitetul CSR al consiliului de administrație ne ridică accentul pe îngrijirea comunității.

● Rata de rotație a personalului nostru este printre cele mai scăzute din industrie, ceea ce demonstrează o forța de muncă sustenabilă (6,89 % în anul fiscal 2021-22).

● Reutilizăm materiile prime pentru a face anvelopele noastre mai sustenabile.

 

Companie Centrată pe Oameni

Oamenii sunt în centrul a ceea ce facem, prin urmare, asigurăm conservarea localităților mediilor locale pentru angajații noștri. Comunitatea lor se numără printre cele mai importante priorități. Acest lucru include asigurarea unor facilități de locuit contemporane pentru a asigura bunăstarea mentală și fizică și inițiative regionale pentru a lupta împotriva defrișărilor și pentru a conserva apa.

Oamenii BKT sunt, în mod esențial, singurul motiv al creșterii noastre. Ei sunt rotițele esențiale care asigură buna desfășurare a operațiunilor și succesul nostru, ceea ce nu a trecut neobservat. Fiind o companie care colaborează cu experți de înaltă calificare pentru a ne ghida în provocările de sustenabilitate, înțelegem cât de importantă este o educație bună.

Am invitat copii din trei grupe de vârstă să participe la un concurs de pictură la sediul nostru din Bhuj Oasis Housing Colony. La o vârstă fragedă, pictura contribuie la imaginea de ansamblu (scuzați-mi jocul de cuvinte!). Practica ajută la gândirea creativă, la percepția vizuală, la abilitățile motorii și la exprimarea emoțiilor. Dincolo de participarea la evenimente comunitare, am înființat, de asemenea, Fundația BKT, unde am oferit anual mese gratuite la prânz pentru 14 milioane de copii din 10.000 de școli, educație gratuită pentru 800 de fete din Rajasthan și, de asemenea, am sponsorizat proiecte caritabile internaționale.

Programul nostru "Campus to Corporate" echipează anual 100 de tineri studenți cu tehnologie de bază în materie de tehnologie, producție, inginerie, marketing, resurse umane și competențe comerciale.

Ca parte a obiectivelor noastre de CSR, diversitatea este esențială. Femeile sunt coloana vertebrală integrală a companiei și operațiunilor noastre și cuprind o forță de muncă agricolă masivă. Mai mult, femeile străpung industria construcțiilor dominată de bărbați. Vă rugăm să citiți blogul nostru despre cum femeile sparg barierele aici.

Cu toții ne vom confrunta în mod inevitabil cu multe provocări în anii următori, însă împreună vom prospera pentru a oferi un viitor mai bun generațiilor viitoare. La BKT, ne străduim să rămânem fideli la originile noastre ca o afacere locală de familie și să dăm înapoi comunităților locale care joacă un rol esențial în moștenirea mărcii noastre. Alăturați-vă nouă! Puteți face parte din comunitatea noastră pe Facebook - la un simplu clic distanță. Aici, puteți sa fiți la curent cu toate strategiile noastre glocal - gândind la scară largă și acționând la nivel local - și să descoperiți toate proiectele noastre comunitare și dezvoltările ulterioare în materie de sustenabilitate. Bine ați venit în familie!

Partajare
Fiți primul care află despre noutățile din industria dumneavoastră!
Abonează-te la buletinul nostru informativ pentru a fi la curent cu universul BKT, inclusiv știri exclusive, produse în trend și povești BKT.
Găsiți anvelopa potrivită